Čeněk stagnuje

22. února 2015 v 17:13 |  Fotrův deník
Jednou z výsad a radostí rodičovství je sledovat své dítě, jak prospívá, jak se rozvíjí a jak je den ode dne dokonalejším člověkem.

Tato výsada mě nějak minula, jelikož dle hesla "lépe už bylo" Čeněk svůj vývoj pojal po svém a tedy se nijak nevyvíjí. Je jisté, že Čeněk svého vrcholu dosáhl již před půl rokem a od té doby jsme zaznamenali spíše klesající trend. Ačkoliv naše dětská lékařka tvrdí, že tento útlum je u dětí častý a stává se, proto se nemáme čeho obávat, moje máma (tedy Čeňkova babička) nenechala nic náhodě a zakoupila si příručku Mladého autisty.

I přesto, že jsem rodič světové extratřídy, skutečnost, že to Čeněk už zabalil a na vývoj kašle, jsem si, abych byl upřímný, vůbec nevšiml. Když jsem s ním každý den, tak jsem si nějak zvykl na jeho průběžný stav a to, že by se tento stav měl měnit, to jsem si neuvědomil.

Oči mi otevřela až návštěva známého se svou dcerou. Byla to ona legendární mladá Soukalová, se kterou Čeněk absolvoval své první rande a které se mu tak nepovedlo, jelikož než se dostal na druhou metu, tak se posral a pak řval.

Mladá Soukalová je asi o tři měsíce starší než Čeněk, takže jsem tak nějak předpokládal, že bude umět trošku víc věcí. Ale ne o moc.

Jaké bylo mé překvapení, když ta malá holka hned ve dveřích normálně pozdravila, zeptala se mě, jak se mám a zeptala se mě, jak se můj syn jmenuje. To jsem opravdu nečekal. Pobídl jsem tedy svého syna, aby se vytáhnul a prozradil mladé Soukalové své jméno. Přiznám se, že od Čeňka jsem vůbec nic nečekal a předpoklad, že se představí, byl v rovině více než utopické. Sice jsem tak nějak doufal v zázrak, ale Čeněk nepřekvapil, místo odpovědi si vytáhnul z nosu holuba a rozetřel ho po zrcadle v předsíni. Tolik tedy k uvítání.

Děcka si šla hrát do pokojíčku a já jsem se starým Soukalem hovořil v kuchyni o životě a taky konečně o chlapáckých věcech, jako je pot, krkání a špinavý ponožky. Jakmile jsme to probrali, tak přišlo na přetřes taktéž téma děti. Starej Soukal se chlubil jak je ta jeho dcera zázračná a vyspělá. Vykládal, co všechno ovládá a prostě a jednoduše se chlubil. Ono to není tak těžké se pochlubit s dítětem někomu, kdo má doma Čeňka. Jako ten tonoucí, co se stébla chytá, jsem taktéž pokusil vychválit svého syna do nebe. Prozradil jsem starému Soukalovi, že Čeněk například ovládá orientaci v prostoru a že se pohybuje horizontálně, nikoliv vertikálně (Což teda nevím, koho jsem tím chtěl oslnit, jelikož horizontální pohyb u dětí se tak nějak předpokládá). Taktéž jsem mu to vytmavil tím, jak Čeněk umí hrát "gól" a celkově je pohybově nadaný.

Byl jsem docela v rauši a plamenně hovořil o kvalitách svého syna celkem dlouho, když tu z pokojíčku přišla mladá Soukalová, vyděšeně se na mě podívala a povídá: "pane, ten kluk ucpal skříň a je smutný". No pane jo, to jsem teda neměl ponětí, co to znamenalo, ale nevěstilo to nic dobrého.

Jakmile jsem doběhl do pokojíčku, nalezl jsem svého pohybově nadaného syna, jak se zasekl mezi skříní a zdí a bezradně se špetkou odevzdání smutně kouká do dáli. Bylo vidět, že se se svým stavem vůbec nepokusil nic udělat a jen čekal, jak to celé dopadne.

Vyprostil jsem Čeňka, který nadšeně vyběhnul, aby se záhy vrátil opět mezi zeď a skříň, kde se opět zaseknul. Byl jsem rád, že tento dvojitý úspěch starý Soukal nezaznamenal, jelikož zrovna dal dceru na nočník. Ona si normálně řekla, že chce na nočník. Co to je? To jako existuje? Čeněk si o nočník nikdy neříká.

Člověk se rád pochlubí svým dítětem, ale Čeněk moc prostoru pro vychloubání nedává. Ještě chvilku si s mladou Soukalovou hráli v pokojíčku. On žral syntetický písek a ona si Četla obrázkové knížky o zvířátkách. Když jí pak Čeněk začal mlátit hokejkou, byl čas, aby návštěva odešla. Ve dveřích jsem dostal od mladé Soukalovou pusu, řekla mi naschledanou, Čeněk kousnul starého Soukala do holeně a pak se za naší návštěvou zavřely dveře a byli jsme opět sami. Myslím, že bylo o čem přemýšlet.

To bylo poprvé, co jsem si uvědomil, že vývoj našeho mladého není stoprocentní. Při projíždění videí z léta jsem dokonce zjistil, že nejenom že Čeněk se nikam neposunul, on si navíc i pohoršil. Obzvláště v orálních dovednostech značně pokulhává. Dříve byla z jeho strany vidět snaha o utváření vět a i sem tam inovativně využil některé slovo. Nyní drtivou většinu slov nahradil souhrnným "Ťuťu" a tím to hasne. Sice se pokouší sestavit věty, ale když máte v rejstříku jen slovo Ťuťu a Ne, tak se dneska moc nedomluvíte.

Nočníkové dovednosti jsou kapitolou sami pro sebe. Dříve nadějné výsledky, byly nyní zašlapány do země stejně jako Čeňkův výsledný produkt. Poslední dobou odmítá na nočníku cokoliv provádět a raději jede takzvaně na přírodno, tedy, že se vydělá na zem. Již mnohokrát dostal důvěru (tu mu dává Nataša. Já jsem u něj s důvěrou skončil dávno) a o víkendu, alespoň ráno chodí bez plínky pouze ve slipech. Většinou to stojí minimálně troje promočené slipy, než si Nataša přizná, že na důvěru ten kluk ještě není připraven.
Čeňkovu přihlášku do mensy jsme zatím odložili na neurčito, ale nevěšíme hlavu a jsme plni optimismu. Ono to přijde. Ne dnes, ne zítra ani ne pozítří. Ale jednou určitě. Nezbývá než to ukončit pozitivně a napsat: Hlavně, že ten kluk je zdravej.
 

22 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 babička babička | 22. února 2015 v 17:31 | Reagovat

zdravím, už jsem se bála, při přihlouplé a nevyvíjející se je jen moje vnouče(vnuk), zatímco okolní chlapečkové mluví ve větách a chodí na záchod sami. Ne, je nás víc. asi budeme normální my, a ne oni. Budu si to pořád říkat...

2 Basedule Basedule | 22. února 2015 v 18:52 | Reagovat

[1]:Co by byli přihlouplí?! Zkrátka nemají co říci! ;) :DDD

3 Mimi Mimi | 22. února 2015 v 20:43 | Reagovat

Ako ľahko je vychovávať štandartné dieťa - to zvládne každý ale mať dieťa čo je ľahko neštandartné to chce naozaj osobnosť. Mám doma syna chvalabohu už je školopovinný ale tiež sme si užili - hlavne porovnávali doteraz mám z toho obdobia zimomriavky a studený pot mi steká po chrbte ale zdárne sme ho prežili a ako zadosťučinenie - priatelia ktorý boli v jednej životnej etape "šikovnejší" môj syn schoval do vrecka - ten pocit je fajn a prajem Vám ho tiež za pár rokov Čenek bude KING Veľa odholania Vám prajem Mimi

4 katt-chan katt-chan | E-mail | Web | 22. února 2015 v 21:06 | Reagovat

tohle bylo luxusní hlavně, že se Čeněk uměl rozloučit zubama  :D to mě dostalo asi nejvíc nevěst hlavu on se jednou zas rozjede a pak už nezastaví :D

5 Marie Marie | 23. února 2015 v 8:29 | Reagovat

Jo jo,takový je život.

6 Werich a Fotr -> autoři moji nejoblíbenější Werich a Fotr -> autoři moji nejoblíbenější | 23. února 2015 v 11:52 | Reagovat

František Nebojsa ve Fimfáru začal mluvit až po pěti letech: "Krucinál, fagot ta polívka stojí za starou bačkoru" až když byl důvod ke stížnostem :-) Já si tedy doma užívám při každém návratu od mluvících dětí to tichoučko. Ono zase poslouchat celý den: "Strejdo! Strejdo! Strejdo! Strejdo! Strejdo! Auto hele! Auto! Auto! Auto! Auto! Auto! Auto! Auto! Teto! Teto! ...." Inu každé má svoje :-D
Každopádně děkuji za super čtení! těším se i na pokračování knižní!

7 Paja Paja | 23. února 2015 v 13:09 | Reagovat

Taky pamatuju, jak můj kluk začal mluvit až těsně před školkou a to ještě ne moc. Do té doby si vystačil s mama, tata, šiši, bum.. Dnes je mu 17, chodí na gympl, učí se programovat v C++, hraje v kapele sólovou kytaru a hádat se s ním nemá smysl.

8 Simi Simi | 23. února 2015 v 19:03 | Reagovat

Ste ukrutně ftipný...jaká změna proti aranžování tulipánů a nákupu všeličeho na ostatních blozích..náš chlapec to měl podobně..Tak obden jsem mužepo  návratu z práce týrala, že je kluk asi "hlúpý"- a vidí není...jen ty úkoly z angličtiny. Zato jetaky ftipný a veselý! Pevné nervy a veselou mysl! Je to prostě chlap!

9 Katka Katka | E-mail | 24. února 2015 v 8:42 | Reagovat

Teda, Vy mi dáváte... Váš blog čtu zásadně, když můj syn spí.... A zpravidla se u něj směju tak, že hrozí jeho probuzení.... Ale dodáváte mi víru v to, že to není tak úplně nejhorší :) Díky :)

10 Sandra Sandra | 25. února 2015 v 23:15 | Reagovat

Díky za první dnešní upřímný smích.

11 Andrea Andrea | E-mail | 26. února 2015 v 11:57 | Reagovat

pročetla jsem vše včetně knížky jedním dechem..můj syn je snad dvojče Čeňka:-)) řvu u toho smíchy..je sice fakt, že Kubíček má teprve 14měsíců, ale v mnoha případech je vše stejné a cítím se úplně stejně..vstávat ve 4 ráno, v noci diskotéky..dítě tyran, kousavec..Kubík už rozhlodal postýlku, vykusuje díry v oblečení, dokonce i v ponožkách..rozcupoval několik knížek, plyšáky..mám z něj strach:-))

12 Nat Nat | 28. února 2015 v 23:14 | Reagovat

Nejsem si jistá, do jaké míry je tento článek pravdivý a do jaké míry měl vyznít jen vtipně ... každopádně s poslední větou "Hlavně, že ten kluk je zdravej." bych asi moc nesouhlasila... Blog mám přečtený i pozpátku a vzpomínám si, kdy jste v nějakém článku psal, že Nataša je velmi starostlivá matka, a proto budete syna očkovat úplně na všechno povinné i nepovinné ... už tehdy mě ta myšlenka dost děsila ... asi by si to chtělo něco málo o očkování nastudovat, než do něho napícháte všechno co existuje pod představou, že děláte pro své dítě to nejlepší, protože to tak bohužel není ...
Doktorka vám řekne, že taková stagnace je normální, protože většina doktorů nechce přiznat, že očkování škodí vývoji a zdraví dítěte (mají z očkování provize), je nespočet dětí, které očkování jakýmkoli způsobem narušilo - autismus, alergie, agresivita, astma, hyperaktivita .. samozřejmě, některé děti mají tak silnou vrozenou imunitu, že očkování vyleží a jsou v pořádku ... některé to štěstí nemají.
Rozhodně můžu říct, že u dítěte v žádném případě není normální, že se přestane snažit více mluvit, že zapomene některá slova, že se celkově ve vývoji vrátí o několik měsíců zpět.
Pokud je článek aspoň z nějakého procenta pravdivý, tak doporučuju zaměřit se na tuhle problematiku očkování, zjistit si jak detoxikovat tělo po očkování, najít si videa od MUDr. Elekové, která se tímto zabývá a věnovat tomu pozornost ... napsat o tom vtipný článek není zrovna adekvátní reakce.

13 AV AV | 1. března 2015 v 12:25 | Reagovat

[12]: Autor článku je racionálně uvažující jedinec a jsem si jist, že ho tyhle bláboly odpůrců očkování bez jakýchkoliv důkazů nebudou zajímat.

14 citrusak citrusak | 1. března 2015 v 19:19 | Reagovat

Doufam, že tato paní psala poprvé a naposledy.  Na její bláboly tady není nikdo zvědavý.

15 Lena Lena | 2. března 2015 v 0:27 | Reagovat

Předně zdravím autora a díííky mu za tak super blog. Srandy není nikdy dost. Máme broučka typu Čeněk, k neuspání, k neuhlídání... můžu se potrhat smíchy a fotrovi všechna čest, že to dává:-) Ale nechápu, proč takové urážlivé reakce na upozornění té paní ohledně očkování??? Pokud máte někdo PODLOŽENÉ údaje o naprosté neškodlivosti vakcín a zejména jejich kombinování v jednom očkování, tak to bych si ráda přečetla. Prosím, nahoďte link, ať můžu klidněji spát. Informace z příbalových letáků a toho mála studií, které byly provedeny mě zatím moc neuklidnily. Třeba povinné očkování v ČR má podplacené jedna z největších farmaceutických společností GlaxoSmithKline Biologicals S.A. a ta lobuje za co nejvíce svých proočkovaných vakcín, konkurenci drtí nekalými praktikami (kdo nevěří, nechť si přečte připravovanou novelu zákona o ochraně veřejného zdraví). Víte, že na stejné nemoci existují i jiné vakcíny a očkovací schémata, které dávají stejnou, nebo ještě lepší ochranu, jsou pro děti šetrnější a navíc i levnější??? Ale proč by stát šetřil naše peníze ze zdravotního pojištění. Děti toho přežijou strašně moc, hlavně, že jsou prachy z provizí. Lékaři v tom jedou už dlouho, rádi uvěří dealerům, že vlastně dělají to nejlepší pro své pacienty. Jsem v podstatě z oboru a je mi z toho na nic. Takže ano, čím víc osvěty, tím lépe!
A Čeňkovi přeju dál pevné zdraví! Stagnace je v pořádku, regres pokud trvá řádově několik týdnů je také OK. Některé zanícené maminky to opravdu přehánějí a připisují vakcínám i úplně normální jevy, které s tím pravděpodobně vůbec nesouvisejí.  Ale i kdyby to byla reakce na vakcíny, které dostal, mohlo to dopadnout hůř (znám děti po aplikaci vakcíny trvale mentálně i tělesně postižené). On to určitě dožene a ještě si budete říkat, jestli nebylo lepší, když nemluvil;-)

16 AV AV | 2. března 2015 v 11:29 | Reagovat

Například studie o souvislosti očkování s autismem (což zmiňuje první přispěvatelka) byla prokazatelně podvrh a její autor na základě ní přišel o lékařskou licenci. Nemám zájem diskutovat se zaslepenými odpůrkyněmi očkování, které nemají žádné vědecky podložené důkazy pro svoje kecy. Pište si to, prosím, na diskusi u stránky své antiočkovací sekty a neotravujte nás s tím zde. Díky moc!

17 scobra1cz scobra1cz | 2. března 2015 v 11:43 | Reagovat

Nat: Detoxikovat myslíte třeba čističem na bazény? :D

Pokud by vakcína způsobila nějaké postižení, detoxikace by s tím už fakt nic nenadělala.

Mimochodem, existují důkazy, že někteří lidé utrpěli vážné újmy na zdraví i smrt při styku s větším množstvím vody! Mám pocit, že nám vlády i vědci něco tají a s vodou by se mělo něco dělat. Dokažte, že to není pravda!

Ta Eleková je taky dobrý magor.

18 venda venda | 3. března 2015 v 14:28 | Reagovat

výbornej článek,  část s Čeňkem a skříní nemá chybu :D

19 LK LK | 3. března 2015 v 16:15 | Reagovat

Koukám, že i tak výborný blog jako tento, je postižen válkou mezi příznivci a odpůrci očkování. Už jsem toho načetl i nadiskutoval sám na tohle téma hodně a mám několik poznatků. Především zastánci očkování jsou mnohdy lidé bez dětí (nebo s dětmi odrostlejšími). Jejich reakce na očkovací odpůrce bývají hodně agresivní, často nešetří sprostým slovem - ale co je na nich zjevnýho nejvíc, téměř nikdo z nich si nenačte informace o tom, proč někteří zpochybňují očkovací systém v ČR i princip samotného očkování. Většině zastácům stačí, že očkování je nařízené státní mocí, tak proč to zpochybňovat a hledat si informace z druhé strany barikády. "Vždyť historie zná jen samé neomylné vědce, neziskuchtivé korporace a neúplatné politiky i doktory".
Drazí zastánci - sami jste sebe i případné své děti proočkovali bez rozmyslu a teď vás štvou ti, kteří o očkování vytahují informace o jejich škodlivosti. Že by to útočilo na vaše přesvědčení o 100% neškonosti a správnosti očkovat? To nedopustíte, radši budete hlasitě na odpůrce nadávat a přede všemi lynčovat (opět by neškodil pohled do historie, kolik kdysi lynčovaných odpůrců nějaké oficiální pravdy, dnes má naši satisfakci, že vlastně trpěli za skutečnou pravdu).
Takže příznivci - neinformujte se radši, aby vám vyjevená pravda nepoškodila ego, očkujte jak systém nařizuje a nechte na pokoji ty, kteří se nebojí vzdorovat nesmyslům systému.

20 Nat Nat | 4. března 2015 v 8:23 | Reagovat

Páni, netušila jsem, že když upozorním na případný problém a navrhnu autorovi, aby to prověřil šetrněji, že se na mě sesypou lidé s nadávkami ;)
Samozřejmě jsou důvody i PRO očkování, i PROTI ... já si vybrala cestu neočkovat, avšak nikomu ji nevnucuji...
Jen mám ten dojem, že autor článku ani jeho manželka se tehdy o očkování nezajímali, jen důvěřovali doktorům, a tak všechno očkování nahromadili co nejdříve, pokud očkovali i nepovinné, tak se jim dost možná sešlo několik vakcín během jednoho dne, a to už by problém být mohl.
Jak říkám - nevím, nakolik je článek pravdivý a na kolik je to pouze nadsázka, ale pokud je holčička v článku jen o pár měsíců starší než Čeněk, ale zvládá konverzovat rozvitými větami a naopak Čeněk zvládal ovládat jednoduché věty a najednou umí sotva dvě slova, tak bych hledala problém. Seknout se ve vývoji a nepostupovat dále? Ano, to se stát může, o pár týdnů později se to může zase rozjet ... Ale pokud zapomene polovinu toho, co uměl, tak je to při nejmenším velmi zvláštní a bylo by vhodné tomu věnovat pozornost.
Podložené informace a články o škodlivosti vytahovat nebudu, ono kdo chce, ten si je najde ... na každou podloženou informaci proti, je jedna podložená informace pro ... s tím nic neuděláme, jsou možnosti, jak výsledky studií zfalšovat a podplatit ... proto nikdy nebudou jen důkazy pro nebo proti.
Minimálně by ale stálo za úvahu, že všechny nemoci mutují a tak vzniká několik druhů a každá potřebuje jiné protilátky - očkování chrání jen proti jednomu druhu, a proto i kdyby fungovalo, tak procentuální ochrana je velmi nízká

21 Petra Petra | 8. března 2015 v 19:06 | Reagovat

No tak nevím, náš kluk si taky vystačí s pár slovy, říká si Pipi nebo Papi nebo Mimi, dělá to schválně, i když moc dobře ví jak se jmenuje. Rozhodně to nemá z očkování. A to je mu 2,5 roku. Některé děti prostě začnou mluvit později, a kluci obzvlášť. Když jsem četla tento fotrův článek,  tak jsem se upřímně nasmála. Přesně jako když k nám přijedou známý jen s o týden starší holčičkou. Ta mluví v rozvitých větách, zpívá písničky a říká básničky a náš kluk řekne, že je Papi. Sice jejich holka není očkovaná, ale zato hrozí, že chytne spalničky nebo černý kašel což není žádná sranda - viz dítě v Německu co na spalničky nedávno zemřelo. On se rozkecá, stejně jako Čeněk, dříve nebo později, není třeba z toho dělat vědu a honit děcka po doktorech jako by to dělaly trhlý pseudo alternativní bio matky.

22 Nicky Nicky | 15. března 2015 v 20:14 | Reagovat

Nat, všimla jste si , ze by tento blog byl o radách ohledně zdraví dítěte? Samozřejmě upozornit na zdraví dítěte je v pořádku , ale určitě si nemyslím , ze by "fotr" s Natasou byli v tomto směru méně zodpovědní, nez vy "psycho matky" . Tady na blogu jde hlavne o to dělat si srandu z našich deti a brát výchovu i jejich zlobeni a vyloneniny s nadhledem a humorem a dopřát to i ostatním rodičům. Ja se u toho vždy dobře bavím , nemuzu se přestat smát a celkem vás lituji, protože zřejmě budete člověk bez humoru a kdyz vidím , ze z tohoto článku si dokážete vzít jen to, ze Čeňka poškodilo očkováni o kterém si rodice nezjistili vše, tak jsem vázne rada za to, ze taková nejsem a dokážu se zasmát , protože bez toho bych musela byt pořad v depresi. To ze Čeněk dostatečně nemluví a neprojeví se bych neviděla hned jako nemoc nebo postiženi. Každé dítě se vyvyji jinak a jinak rychleji , určitě Čeněk dela i par naschvalu :) je to naprosto normální , každé dítě ma svou osobnost a určitě to nebude trvat dlouho a Čeněk se do všeho pustí, az chvilkama budou rodice litovat , ze začal mluvit :D . Takze Ať žije Fotruv deník! A STOP všem zahorklym matkám ;) :D

23 No... No... | 20. března 2015 v 0:35 | Reagovat

Dát mi někdo jméno "Čeněk", tak taky nemluvím.

24 Petr Petr | 22. března 2015 v 20:24 | Reagovat

[23]: Je to pseudonym

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama